Onur Behramoğlu: Toplumsal Mücadeleler ve Şiir

Etkinlik Tarihi: 
25/10/2010 - 19:00 - 21:00
Etkinlik Yeri: 
NHKM - Ruhi Su Salonu
 
25 Ekim pazartesi günü gerçekleştirilecek olan OD111 dersinin konuğu şair Onur Behramoğlu. Toplumsal mücadeleler ve şiir başlığında bir sunum gerçekleştirecek olan Behramoğlu, seminerin çerçevesini şöyle çiziyor:
 
“Metin Altıok, 1982’de, ‘Küçük Tragedyalar’a, Ernest Hemingway’den bir alıntıyla başlar: ‘Klimanjaro 6500 metre yükseklikte karlı bir dağdır... Tepeye yakın bir yerde kurumuş ve donmuş bir pars iskeleti vardır. Bu kadar yüksek yerde pars ne arıyormuş, kimse akıl erdiremiyor.’ O kadar yüksekte ne aradıklarına kimselerin akıl erdiremediği parslara – ŞAİRLERE, ŞİİRE, DEVRİMCİLERE – dair…”
 
Onur Behramoğlu kimdir?
 
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisans, İşletme yüksek lisans eğitimi alan Onur Behramoğlu, banka müfettişliği, risk yöneticiliği, yurtiçi ve yurtdışında finans müdürlüğü görevlerinden sonra, lojistik sektöründe üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.
 
İlk şiirlerini Yasakmeyve dergisinde yayımlayan; Varlık, Yasakmeyve, Edebiyat ve Eleştiri, Ç.N. Çeviri Edebiyatı, Sanat Cephesi, Cumhuriyet, Yeni Film gibi dergi ve gazetelerde şiir, şiir çevirisi, sinema eleştirisi, yazı, inceleme ve söyleşileriyle yer alan şairin bazı şiirleri Rusça'ya ve Bulgaristan’daki bir edebiyat dergisinin hazırladığı ‘Genç Türk Şiiri’ dosyası kapsamında Bulgarca'ya çevrilmiş; ilk kitabı "Asit ya da İksir", Yitik Ülke Yayınları’dan Ekim 2006’da yayımlanmıştır. Moskova’da düzenlenen 17. Serbest Vezin Şiir Festivali’nde Türk şiirini temsil eden, Balkanlardaki şairleri buluşturan wordexpress projesine davet edilen şair, Pen üyesi olup, Solkültür’de ‘A’dan Z’ye’ dünya edebiyatından seçtiği yapıtlara dair yazmaktadır.
 
Diğer bilgiler için internet sitesine bakılabilir: www.behramoglu.com
 
Eserleri
 
Asit ya da İksir, Yitik Ülke Yayınları, Ekim 2006
 
Katkıda Bulunduğu Eserler
 
Şairini Arayan Mektuplar, Dönence Yayınları, 2008 (Attilâ İlhan’a mektubuyla yer almıştır)
Dahiler ve Aşkları, İkaros Yayınları, 2008 (Aleksandr Sergeyeviç Puşkin’e dair yazısıyla yer almıştır)
Tarihi Liderler ve Aşkları, İkaros Yayınları, 2010 (Mustafa Kemal Atatürk’e dair yazısıyla yer almıştır)
Şairlerden Kürt Sorununa Çözüm Önerileri, Kurgu Kültür Merkezi Yayınları, 2010
Seksenlerde Çocuk Olmak, Yitik Ülke Yayınları (Yayımlanma Aşamasında)
Nâzım Hikmet’e Mektuplar, Dönence Yayınları (Yayımlanma Aşamasında)